214270-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Städning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster Luleå Airport
Referensnummer: SDA 2019-00285
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar flygplansstäd och vissa enstaka punktinsatser städ av övriga diverse utrymmen där Swedavias egen personal inte hinner med.
Swedavia avser att upphandla 1 antal avtal med en leverantör.
Avtalsstarten beräknas till hösten 2019.
Avtalstid: 3 år + 36 mån (max totalt 6 år)
Upphandlingen är uppskattat till ett värde av totalt 8 MSEK. Swedavia garanterar inte några volymer.
Swedavia kommer att tilldela kontrakt till den leverantör vars anbud är det ekonomiskt mest fördelaktiga för Swedavia. Vilket som är det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att utvärderas på grundval av offererat pris, där anbudet med lägst pris kommer att antas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen