2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av IT-resurser- Ramavtal
Beskrivning: Då de egna resurserna inom verksamheten är få sätter detta ramarna för hur omfattande olika initiativ kan göras. Externa resurser kan från tid till annan komma att engageras i kortare och längre uppdrag. Det kan röra sig om engångsinsatser i enstaka projekt eller helhetsåtaganden där leverantören tar ett ansvar för leveransen och därmed dess resultat. Mot bakgrund av detta har SFV beslutat att gå ut till marknaden för att trygga sin försörjning av resurser inom detta område.
Intern identifierare: 0822/25
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000