214310-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Regionbuss 2019, Jämtlands län
Referensnummer: RS/1019/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Jämtlands län AB ("Länstrafiken") inbjuder härmed till anbudsansökan för upphandling av tidtabellslagd linjetrafik med buss i trafikuppdrag Regionbuss 2019, Jämtlands län ("Trafikuppdraget").
Länstrafiken i Jämtlands län AB är ett helägt dotterbolag till Region Jämtland Härjedalen. Region Jämtland Härjedalen är regional kollektivtrafikmyndighet inom Jämtlands län.
Upphandlingen genomförs av Region Jämtland Härjedalens upphandlingsavdelning på uppdrag av upphandlande myndighet Länstrafiken i Jämtlands län AB.
Trafikuppdraget omfattar drift av regional kollektivtrafik med buss inom ramen för Länstrafikens verksamhet, värderingar och mål. Dessutom omfattar Trafikuppdraget att tillsammans med Länstrafiken utveckla trafiken för fler och nöjdare kunder, bättre miljö samt bättre tillgänglighet.
Trafikuppdraget omfattar årligen ca. 1,7 miljoner resor och ca. 5,1 miljoner tidtabellskilometer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Trafikuppdraget omfattar de linjer som är förtecknade i bilaga 1 – Linjeförteckning.
Trafikuppdraget omfattar årligen ca. 1,7 miljoner resor och ca. 5 miljoner tidtabellskilometer.