Upphandling av konsult för metodikstöd inom portfölj, program och projektstyrning
Referensnummer: 18/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar metodstöd vid införandet av Portfölj, Program och Projektstyrning enligt standarderna Prince 2, MSP och MoP. Till detta skall anbudslämnaren även kunna erbjuda stöd när det gäller arbetssätt för att ta fram Business case enligt BBC samt beslut under osäkerhet inkluderande Monte Carlo simulering. Stödet omfattar dels rena metodkunskaper men också att bistå med att förändra beteende inom organisationens projektverksamhet samt val av hjälpmedel i form av bl.a. datorprogram.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79420000 Managementtjänster, 79421200 Projektutformning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen