2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lokalvård OSF
Beskrivning: Entreprenaden omfattar lokalvård med tillhörande arbetsuppgifter i de utrymmen som är uppräknade i upphandlingsdokumentet. Omfattningen i detalj framgår av i UF3.22 förtecknade handlingar. För övergripande information om entreprenaden se Kontraktsformuläret, K0. Lokalerna för Träffpunkten Tor samt Lidingö stads dagverksamhet, Hantverkarna och Aktiva teamet är just nu under renovering och förväntas vara klar under hösten 2026. Verksamheterna planeras starta igen inom tidsintervallet oktober 2026– februari 2027. Städleveransen kan tidigast påbörjas den 1 oktober 2026. Om starten tidigareläggs eller försenas kan städleveransen komma att starta tidigare eller senareläggas. Beställaren informerar Leverantören om fastställt startdatum i god tid. Pris ska lämnas på ovan verksamheter i prisbilagan och ska ingå i den fasta leveranskostnaden men får inte börja debiteras förrän verksamhetsansvarig för vardera verksamhet meddelat uppstart. Det åligger dock anbudsgivaren att på plats förvissa sig om entreprenadens omfattning. Ersättning för entreprenaden utgår som fast ersättning samt löpande för tillkommande beställningar. För större objekt har Beställaren rätt att genomföra en ny upphandling. Tilläggsbeställningar kan även avse objekt som inte är uppräknande.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117813:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader, 90911300 Fönsterputsning, 90919200 Kontorsstädning