214336-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Drift av idrottsanläggningar
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetsdrift av Tibble - och Norskogbadet samt Täby simhall
Referensnummer: KFN 2018/76-55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92610000 Drift av idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser verksamhetdriften av Tibble- och Norskogsbadet fram tills att den nya simhallen, Täby simhall, står klar vilket beräknas ske under kvartal 2 2022. Därefter omfattar uppdraget verksamhetsdriften av Täby Simhall och Norskogsbadet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen