214408-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Handelshögskolan i Göteborg.
Referensnummer: 16/92
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad ca 12 000 m² BTA för Handelshögskolan, Göteborgs universitet innehållande lokaler för utbildning och kontorsändamål. Projektet sker även i samarbete med Trafikverket med uppgång för Västlänken station Haga genom byggnaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte:
Syftet med upphandlingen är att teckna samverkansavtal med en byggentreprenör (totalentreprenad i samverkan).
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs genom förhandlat förfarande med föregående annonsering enligt lagen om offentlig upphandling (SFS 2016:1145).