2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transport- och uthyrningstjänst för flak och liftdumper
Beskrivning: Upphandlingen omfattar: - Intern körning på NSR:s återvinningsanläggning och återvinningscentral i Helsingborg samt tömning av lastväxlarflak med kommunalt avfall och därmed jämförligt avfall, som finns utplacerade i NSR-regionen. - Transporter av lastväxlarflak och liftdumpercontainrar från och till återvinningscentralerna för tömning vid huvudanläggningen. - Extern körning, tömning och utsättning av autoflak med kommunalt avfall och därmed jämförligt avfall, för NSR:s kunder i NSR-regionen.
Intern identifierare: 26/0031
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling, med användande av ett öppet förfarande. Upphandlingsförfarandet medger inte förhandling. Det är därför viktigt att bästa villkor lämnas i anbudet och att alla krav och villkor enligt detta upphandlingsunderlag följs.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90512000 Avfallstransport
Ytterligare klassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000