214471-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fototjänster – Fotograftjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fotograftjänster
Beskrivning: Uppdragets omfattning avser leverans av fotograftjänster för uttag vid behov under avtalstiden. Uppdragen genomförs vanligtvis på vardagar och under kontorsarbetstid, men även uppdrag på andra tider kan bli aktuellt. Tjänsterna omfattar produktion av stillbilder inom nedan definierade tjänster: Porträtt och studiobilder Kommunen har ett behov av att fotografera porträtt, både i formella porträtt och informella mer dramatiserade porträtt. Dessa bilder kommer till exempel att användas i pressmeddelanden, sociala medier, i trycksaker och på webben. Uppdragsfotografering, reportage med mera. Innefattar fotograftjänster inom området reportage, evenemang och nyhetsbilder. Bild inom denna kategori beställs ofta till evenemang och tidsbundna händelser, såväl enstaka som återkommande, som tilldrar sig ”ute på fältet”. Det kan röra sig om högtider, kulturella arrangemang, nyheter och evenemang eller ögonblicksbilder från kommunens verksamhet. Syftet är att erhålla bilder till webb, sociala medier, trycksaker eller pressinformationer. Användningen kan vara såväl redaktionell som kommersiell. Detta är bilder som återanvänds mycket och ofta får stor spridning. I uppdraget ingår även allmänna genrebilder.
Intern identifierare: KS-2025-257
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79961000 Fototjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79960000 Foto- och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Fotograftjänster