Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Destruktionsapparat för Lustgas
Referensnummer: RS/363/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köp av en (1) st destruktionsutrustning för lustgas till Östersunds sjukhus med option för eventuellt tillkommande behov.
Vid Östersunds Sjukhus, förlossningen, användes ca 1 400 kg lustgas fördelat på sex (6) förlossningssalar.
Under ett normalt år användes lustgas vid ca 1 300 förlossningar.
På förlossningsklinikerna används idag analgesiutrustning Ventyo Advantage för dosering av lustgas. Gasöverskottet bortförs idag med hjälp av mask via ejektorutsug kopplat till frånluftkanal i ventilationssystemet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24100000 Gaser, 51500000 Installation av maskiner och utrustning, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behov: 1st Destruktionsapparat för lustgas