214542-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Renhållningstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRenhållningstjänster
BeskrivningVälkommen att lämna anbud avseende Renhållningstjänster i Dalsland! Upphandlingen avser beställarens samlade behov av renhållningstjänster. Med beställaren avses: Mellerud, Färgelanda, Dals-Ed och Bengtsfors kommuner samt det kommunalägda fastighetsbolaget Valbohem AB (Färgelanda). Upphandlingen består av sex anbudsområden med olika omfattning och olika geografiska områden. Inom varje anbudsområde ingår att hämta, transportera och avlämna avfall samt där tillhörande tjänster. Vänligen observera att upphandlingen är omfattande och vi uppmanar intressenter att börja läsa in sig på underlaget i god tid. Tveka inte att använda frågor & svars-funktionen i e-Avrop om vid funderingar. Vi ser fram emot ert anbud.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelA Hushållens mat- och restavfall (Mellerud, Dals-Ed, Färgelanda)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118682:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90510000 Avfallshantering, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90513600 Avlägsnande av slam, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelB Hushållens förpackningar (Mellerud, Dals-Ed, Färgelanda)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118682:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelC Hushållens mat- och restavfall samt förpackningar (Bengtsfors)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118682:Lot:3
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelD Grovavfall (Mellerud, Dals-Ed, Färgelanda och Bengtsfors)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118682:Lot:4
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelE Farligt avfall från miljöstation (Mellerud, Dals-Ed, Färgelanda och Bengtsfors)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118682:Lot:5
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelF Slam- och spoltjänster (Mellerud, Dals-Ed, Färgelanda, Bengtsfors och Valbohem AB)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118682:Lot:6