Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System och tjänster för visning på digitala informationsskärmar
Referensnummer: 17/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32351200 Skärmar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser system och tjänster för visning av innehåll på digitala informationsskärmar till
Region Örebro län.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30231300 Bildskärmar, 30231310 Platta bildskärmar, 50334400 Underhåll av kommunikationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Örebro län kommer inledningsvis att, över en tvåårsperiod, behöva täcka ett behov av system (programvara för visning av innehåll på mediaspelare kopplad till digital informationsskärm) och tjänster för drift på ca: 20-50 nya digitala informationsskärmar/år.
Befintliga 88 digitala informationsskärmar inom Region Örebro län har kopplade system med driftavtal inkl. support som succesivt kommer att löpa ut under perioden, varpå nya driftavtal inkl. support kommer att behöva tecknas för dessa. Avtalen ifråga avser totalt ca: 2500 månaders ny drift under avtalsperioden.
Eventuell licens avseende systemen innefattas av upphandlingsobjektet. Befintliga 88 mediaspelare har Windows 7 embedded med Scala PC-player, om det nya systemet inte använder Scala behöver även dessa räknas in i upphandlingobjekt (för mer information kring kompatibilitet se 3.6.3. d).