See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tillsyn, skötsel och underhåll hissar, rulltrappor, lyftar och felavhjälpande av portar
Beskrivning: Region Västmanland har för avsikt att upphandla sitt löpande behov av tillsyn, skötsel och planerat underhåll samt felavhjälpande underhåll av hissystem, portar och rulltrappor samt besiktningspliktiga lyftobjekt. Upphandlingen avser för hela Region Västmanlands enheter i Västerås, Skultuna, Hallstahammar, Sala, Tärna folkhögskola, Köping, Kolsva, Arboga och Fagersta. Region Västmanland bedriver känslig verksamhet i form av akuta vårdinsatser, speciellt på Västerås sjukhus vid bland annat akuten, förlossningen och kirurgin. Det är av största vikt att anbudsgivaren där med klarar av snabba reparationer.
Intern identifierare: IN-IN24-0379
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50740000 Reparation och underhåll av hissar
Ytterligare klassificering (cpv): 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning, 51511000 Installation av lyft- och hanteringsutrustning, utom hissar och rulltrappor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del (1)
Intern identifierare: IN-IN24-0379-1