214563-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Choklad och sötsaker
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Butikssortiment - Godis och Snacks
Referensnummer: IN-IN21-0475
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15842000 Choklad och sötsaker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar ansvar för Leverantören att ha kapacitet att leverera Butikssortiment - godis och snacks i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Takvärdet i ramavtalet är 23 055 000 SEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15312300 Potatischips, 15312310 Smaksatta potatischips, 15332310 Rostade eller salta nötter, 15800000 Diverse livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Sörmland
Leverans ska gå till Mälarsjukhuset, Eskilstuna, Nyköpings lasarett, Nyköping och till Kullbergska sjukhuset, Katrineholm samt till Sörmlands Naturbruksgymnasium, Öknaskolan, Tystberga och Åsa Folkhögskola, Sköldinge. För specifika leveransadresser samt leveranstider, se Mall för Avtal punkt 3.2.11.
Region Västmanland och Region Uppsala
Leverans ska gå till Västmanlands sjukhus, Västerås, Västmanlands sjukhus, Köping, Bergslagssjukhuset, Fagersta och Karlsgatans Kafé, Västerås samt till Wiiks slott, Uppsala. För specifika leveransadresser samt leveranstider, se Mall för Avtal punkt 3.2.11.