214607-2021 - ResultatSverige-Umeå: Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hörsalsmöbler_LOK
Referensnummer: FS 2.1.2-2313-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av möbler till en (1) hörsal. Med option på uppsättningar av möbler till två (2) hörsalar.
Projektet består av tillverkning och montering av hörsalsstolar med skrivskiva och eluttag till 1st hörsal Ma 121 i Mithuset, Umeå universitet.
Hörsalarna är utformade med raka rader som kräver kontrollmätning på plats av leverantören. Gradänghöjd varierar, se detaljritning för mått.
Leverans och montering under vecka 32 2021, med färdigställande fredag 13/8 2021.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter, 39100000 Möbler, 39110000 Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar, 39112000 Stolar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1 uppsättning Hörsalsstolar inkl tillbehör.
Innehållande 128 stolar, varav antal skrivskivor i rygg 124 st, varav antal stolar med fällbricka i armstöd 4 st
I antalet ovan ingår 1 st fast frontbarriär, 12 antal skrivskivor. 1 st fast skrivskiva vid hkpl
Fällbar skiva för ståplats 4 st.
Kontrollmätning ska ske på plats.