214614-2021 - ResultatSverige-Umeå: Kaffe, te och liknande produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaffe- och vattenautomater med tillhörande varor och tjänster
Referensnummer: FS 2.1.2-224-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15860000 Kaffe, te och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet inbjuder Ert företag till att delta i ramavtals upphandling av Kaffe- och vattenautomater med tillhörande varor och tjänster.
Upphandlingen är uppdela i två anbudsområden;
Kaffeautomater med tillhörande varor och tjänsterVattenautomater med tillhörande varor och tjänsterAnbudsgivaren kan välja att lämna anbud i ett eller flera anbudsområden. Universitet avser att anta samtliga kvalificerade leverantörer, i respektive anbudsområde, där avrop sker genom särskild fördelningsnyckel via universitetets e-handelssystem. Under avtalstiden ska universitetets beställare löpande kunna avropa nya köpes respektive hyres-/serviceavtal med löptid på 12, 24, 36 eller maximalt 48 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kaffeautomater med tillhörande varor och tjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15981000 Mineralvatten, 15981100 Icke kolsyrat mineralvatten, 39711310 Elektriska kaffebryggare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ramavtal av tillhandhållande samt leverans av Kaffe- och vattenautomater med tillhörande varor och tjänster till Umeå universitet.
Beräknat kontraktsvärde för ramavtal under avtalstiden inklusive eventuella förlängningar är ca 15 000 000 SEK, fördelat på 14 600 000 SEK för Kaffeautomater med tillhörande varor och tjänster samt 400 000 SEK för Vattenautomater med tillhörande varor och tjänster.
Vattenautomater med tillhörande varor och tjänster
Del nr: 2