214641-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Elektroniska informationstjänster – Juridisk informationstjänst
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelJuridisk informationstjänst
BeskrivningLantmäteriet har behov av en juridisk informationstjänst, för få åtkomst till basinformation såsom författningstext, lagtexter, förarbeten, domstolsavgöranden, nyhetstjänst, lagkommentarer, myndighetsavgöranden, litteratur/e-böcker och tidskrifter.
Intern identifierareLM2025/009304
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 64216200 Elektroniska informationstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000