214662-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Gustavsberg: Programvara för tidsredovisning eller personal
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HR System för HCM
Referensnummer: 2022KS/0924-26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Värmdö kommun är en av landets snabbast växande kommuner, med cirka 46 000 invånare och ca 10 000 barn och elever.
Kommunen har identifierat ett behov av att modernisera HCM-system.
Värmdö kommun avser att upphandla ett användarvänligt, enkelt och överskådligt system.
Beskriv vår målsättning och vart vi vill åstadkomma.
Systemet ska stödja Värmdö kommuns processer utifrån ett systems standardfunktionalitet samtidigt möjliggöra en utveckling och effektivisering av arbetssätt och processer genom automatiseringar där så är möjligt med hjälp av effektiv grundfunktionlitet men även av AI där detta kan skapa mervärde.
Lösningen ska omfatta effektiva, säkra och ändamålsenliga funktioner som i vissa delar är unika för en kommunal verksamhet.
Systemet ska i sin grundfunktionalitet vara konfigurerat så att lagar, regler och standarder inom HCM-området för en kommunal verksamhet följs och hålls uppdaterade övertid och utan extra kostnad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 72400000 Internettjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SaaS tjänst