21473-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arenakompetens
Referensnummer: FM2021-20648
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten befinner sig i en intensiv tillväxtperiod och söker med denna upphandling leverantörer som kan förstärka interna personella resurser med kompetens inom strategisk, taktisk och operativ militär kompetens inom ledning-, mark-, sjö-, luft-, logistik-, digitaliserings-, och cyberarenorna.
Ramavtalets värde uppskattas till cirka 50 miljoner årligen över 4 år, totalt 200 000 000 SEK. Upp till 4 leverantörer ämnas antas.