Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skafferiavtal.
Referensnummer: 2017-014
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskoga och Degerfors kommuner välkomnar till anbudsgivning gällande så kallat skafferiavtal. Syftet med upphandlingen är att tillgodose enheters akuta behov av mindre inköp av livsmedel. En del inköp är också av karaktären så kallade pedagogiska inköp/social träning då dessa köp görs med brukare m.fl. från olika verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15500000 Mejeriprodukter, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15894600 Smörgåspålägg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbud kan lämnas för Karlskoga kommun respektive Degerfors kommun. Kommunerna har för avsikt att teckna skafferiavtal med flera leverantörer för att täcka behovet av närhet till de kommunala verksamheterna dvs. inom ett skäligt gångavstånd.
Den varukorg som uppges i denna upphandling används endast för utvärdering. Avtalet avser att gälla anbudsgivarens totala sortiment av livsmedel som finns i anbudsgivarens butik.
För kännedom. Det finns separata grossistavtal för livsmedel för kommunernas verksamheter.