Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kolonialt och fryst sortiment, färskt kött och kioskvaror
Referensnummer: 079-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att leverera kolonialt, fryst sortiment, färskt lött och kioskvaror till kommunen (vilket bl.a. omfattar tillagningskök, mottagningskök på skolor och förskolor samt mindre enheter såsom äldreboenden, gruppboenden, stödboenden, kafeterior m.m.). Ramavtalet kommer att omfatta de produkter som är angivna i Bilaga sortimentslista. Produkterna i sortimentslistan är nettoprissatta. Ramavtalet gäller även för leverantörens övriga produkter inom anbudsområdet. Se punkt Omfattning i bilaga kommersiella villkor för mer information.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 03142300 Animaliska livsmedel, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art och omfattning beskrivs ovan smat i punkt Omfattning i bilaga Kommersiella villkor.
Historiskt har Nässjö kommun köpt dessa produkter för uppåt 20 000 000 SEK per år. Takvolym är därför satt till 93 600 000 SEK. Nässjö kommun garanterar ingen minsta volym.