214756-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder bygg, el, varsel inklusive skor.
Referensnummer: 2016/IN0059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar arbetskläder till bygg, varsel, el samt skor till dessa områden.
Upphandlingens omfattning:
Upphandlingen omfattar behovet av arbetskläder och arbetsskor för kommunernas verksamheter. Upphandlingsvärdet, som beräknats på inköpsvolymen för 2015, uppgår till totalt ca 2 400 000 SEK/år exklusive mervärdesskatt. Merparten avropas av Borås stad.
Angivna årsvolymer är uppskattade. Skulle beställarens avrop enligt detta avtal under- respektive överstiga beräknad kvantitet skall detta inte betraktas som avtalsbrott från beställarens sida utan leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet. Det verkliga utfallet kan således bli såväl lägre som högre.
Upphandlingen omfattar arbetkläder till nedan områden:
— Arbetskläder Bygg/Varsel,
— Arbetskläder El,
— Skor till ovan delar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18800000 Skodon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen