214756-2021 - ResultatSverige-Kristianstad: Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Två (2) stycken ultraljudssystem till röntgen i Helsingborg och Ängelholm.
Referensnummer: 2020-O002330
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser två (2) ultraljudssystem inom high-end till röntgen med möjlighet till option på eventuellt ytterligare två (2) stycken, NVS, Helsingborg och Ängelholm. Utrustningen kommer att användas till tidsbokade och akuta undersökningar av barn och vuxna. Undersökningar som barnhjärna, hals/thyreoidea, bukar (barn till överviktig vuxen), muskuloskeletalt (från finger på barn till stora muskler hos överviktig), kärl - artärer och vener, ytliga och djupa, iv kontrast och intervention.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33112200 Ultraljudsapparat, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen