214779-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Diverse medicinktekniska produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilatorslangar
Referensnummer: UC-2020-333-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland upphandlar slangar för användning under operation och intensivvård tillsammans med narkos- , lustgas- och ventilator utrustning.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Region Östergötland kommer tilldela en (1) leverantör per anbudsområde om inget annat anges i punkt "Anbudspris" under respektive anbudsområde, under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1- Slangsystem med 2 slangar med knä (rak Y-koppling)
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33170000 Anestesi och återupplivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Anbudsområde 2 - Slangsystem med 2 slangar med knä (rak Y-koppling) neonatal
Del nr: Anbudsområde 3 - Slangsystem med 2 slangar med knä (vinklad Y-koppling) neonatal
Del nr: Anbudsområde 4 - Slangsystem med 2 slangar med Y-koppling och vattenfällor, slät insida, utan sampli
Del nr: Anbudsområde 5 - Slangsystem med 2 slangar med Y-koppling, slät insida, utan samplingsslang, neonata
Del nr: Anbudsområde 6 - Slangsystem med 2 slangar med Y-koppling, utan samplingsslang, neonatal/barn
Del nr: Anbudsområde 7- Slangsystem med delad innerlumen med knä och integrerad samplingsslang
Del nr: Anbudsområde 8- Andningsslang med rak koppling och löstagbar andningsblåsa 2L