2148-2022 - ResultatSverige-Norrahammar: Byggnation av bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion - Kaxholmen 6:267
Referensnummer: 21/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnation av flerbostadshus med 39 hyresrätter. En sammanhängande
huskropp förbundet med gemensam källarvåning. Källarvåning i suterräng med garage och lägenheter. 2 våningar med lägenheter.
Byggnaden ska kunna klassas som träbyggnad enligt Jönköping Kommuns träbyggnadsstrategi.
I projekterad konstruktion är andelen trä ca 63%.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45262210 Grundläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45443000 Fasadarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen