Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftavtal - skötsel av kommuncentrala parker i Stockholms innerstad
Referensnummer: T2020-0080-0605
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar parkskötsel, tillsyn, renhållning, vinterväghållning samt löpande underhåll av markutrustningar och ytor och avhjälpande underhåll för innerstadens kommuncentrala parker (Kungsträdgården, Berzelii Park, Strömparterren och Norra Bantorget).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 90620000 Snöröjning, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/09/2020Slut: 31/08/2022
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
2 successiva förlängningar på 2 år