214898-2018 - ResultatSverige-Halmstad: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad av parkeringshus, P-hus Svartmunken, Halmstad
Referensnummer: FN2017/00052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Dessa uppgifter utgör inte underlag för anbud utan tjänar endast som orientering.
Projektet avser nybyggnad av Parkeringshus för ca 363 p‐platser i fem plan varav ett halvt plan på källarnivå. Total Bruttoarea, BTA = 9356 m2. Parkeringshuset kommer att vara placerat på kv. Svartmunken 1 m.fl. utmed Karl XI:s väg och Norra Källegatan.
Idag utgörs marken av en asfalterad parkeringsyta.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45213312 Byggnation av parkeringshus, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45236000 Markanläggning, 45262300 Betongarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen