214901-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsanläggning – Västra Galaxen, SP - Boende
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelVästra Galaxen, SP - Boende
BeskrivningUpphandlingen avser utförande av två (2) stycken SP-boenden om tio (10) lägenheter i varje huskropp med tillhörande gemensamma ytor personalutrymmen samt teknikutrymmen. Två tvåvånings huskroppar om total BTA på cirka 1605 m2 ljus BTA, inklusive komplementsbyggnad om cirka 108 m2 BTA samt parkeringar och grönytor.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelVästra Galaxen, LSS - Boende
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96577:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45212410 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för inkvartering, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
Optioner
Beskrivning av alternativenInstallation av solceller.