214903-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-arkiv
Referensnummer: 20/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212311 Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av system för långtidsbevarande, benämnt e-arkiv.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48329000 Bildbehandlings- och arkiveringssystem, 72252000 Dataarkivering, 72512000 Dokumenthanteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser att införskaffa och driftsätta ett verksamhetssystem för digitalt bevarande, så kallat e-arkiv, som ger UHR möjlighet att säkerställa bevarande av digitala handlingar över tid. I upphandlingen ingår även att ett införandeprojekt ska genomföras där delar av data från ett (1) verksamhetssystem, ska överföras till systemet för e-arkiv. Vidare ska även utbildning av berörd personal ske.