214922-2017 - ResultatSverige-Tierp: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cirkulationstvätt och inhyrning av kläder för vård och omsorg.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Heby kommun ska upphandla cirkulationstvätt och inhyrning av arbetskläder inom vård och omsorg. Kläderna ska vara generiska, allmänna storlekar, eventuella specialstorlekar, men överlag xs-xxl.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen