214957-2017 - ResultatSverige-Växjö: Sjukhussängar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjälpmedel, Vårdsängar.
Referensnummer: ON 2016-00102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192120 Sjukhussängar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp och hyra av vårdsängar samt vissa till dessa knutna produkter och tillbehör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndigheter är Alvesta kommun, Lessebo kommun, Ljungby kommun, Markaryds kommun, Uppvidinge kommun, Växjö kommun och Älmhults kommun.
De varor som ingår i upphandlingen är:
— Elektriskt höj- och sänkbara sängar med tillbehör,
— Hygienmadrasser (standardmadrasser),
— Reservdelar,
— Diverse tillbehör.
3 varianter finns:
— Köp av säng,
— Hyra av säng per månad,
— Hyra av säng och grundmadrass per månad.