214987-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljökonsulter – Naturmiljö
Referensnummer: 232/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta avtal omfattar avtalskategorin Naturmiljö. Kategorin omfattar miljökonsulttjänster avseende såväl biologisk mångfald och ekosystemtjänster som specifika arter och miljöer, i terrestra, limniska och marina miljöer.
AUC. 55 Fel i uppdrag
Med tillägg till ABK 09 kap 5 § 1 gäller följande.
Uppdraget ska anses felaktigt utfört om resultatet avviker från villkoren i detta avtal, vad konsulten har utfäst eller marknadsfört och vad beställaren med fog kunnat förutsätta.
Med tillägg till ABK 09 kap 5 § 5 gäller följande.
Vid fel har beställaren rätt att efter eget val kräva avhjälpande eller prisavdrag motsvarande felet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90710000 Miljöledning, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90711500 Miljöövervakning utom för byggprojekt, 90713000 Miljörådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen