214990-2019 - PlaneringSverige-Kristianstad: Medicinsk utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI gällande utrustning för avancerad skolios-/kyfos-/rygg-deformitetsutredning
Referensnummer: 2019-O000971
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
RFI gällande behov av en utrustning för avancerad skolios-/kyfos-/rygg-deformitetsutredning samt andra preoperativa radiologiska utredningar (t.ex. kontroll av kotfrakturer, knäledsartros, felställningar ben/knä/höfter) där
Belastning kan ge värdefull information till planeringen och uppföljning av kirurgiskt ingrepp. Utrustningen kommer att användas för belastade (stående) undersökningar på vuxna och barn.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33150000 Apparatur för radioterapi, mekanoterapi, elektroterapi och sjukgymnastik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Skåne förbereder för offentlig upphandling av en utrustning och tillhörande ITstödsystem för avancerad skolios-/kyfos-/rygg-deformitetsutredning samt andra preoperativa radiologiska utredningar (t.ex. kontroll av kotfrakturer, knäledsartros, felställningar ben/knä/höfter) där belastning kan ge värdefull information till planeringen och uppföljning av kirurgiskt ingrepp. Utrustningen är tänkt att användas för belastade (stående) undersökningar på vuxna och barn
För att kunna formulera en upphandlingsstrategi har Region Skåne behov av att utvärdera marknadens potential gällande olika tekniska aspekter och pris.
Bakgrund
Region Skånes mål är att den framtida utrustningen ska möjliggöra ett stort patientflöde,
Vilket kräver att hela systemet, utrustning såväl som granskningsverktyg, är lämpad och
Utformad på ett sätt som ger möjlighet för ett effektivt arbetsflöde och en god arbetsmiljö.
Omfattning
Bild och Funktion i Malmö är intresserade av en utrustning.