2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal avseende Isoleringstjänster
Beskrivning: Denna prekvalificering avser isoleringsarbeten vid Kraftvärmeverket i Västerås samt vid Mälarenergis övriga produktionsanläggningar i Västerås med omnejd. Uppdrag kan även förekomma vid Beställarens vattenkraftstationer. Uppskattningsvis 90 % av den totala omfattningen avser Kraftvärmeverket. Merparten av uppdragen avser värmeisolering och gäller både förebyggande och avhjälpande underhåll men mindre nyanläggningsarbeten och ombyggnad kan förekomma.
Intern identifierare: 2024/17
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 45320000 Isoleringsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000