Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Eldrivna rullstolar klass B3 och B4
Referensnummer: RS190547
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33193000 Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
De eldrivna rullstolarna kommer användas av personer med svår sittproblematik som har behov av att självständigt kunna göra lägesändringar i sitsen. Personer som ofta har behov av extra stöd för att kunna behålla sin sittposition och kan ha liten eller ingen funktion i armar och händer. Personer som kan ha behov av alternativa styrsätt för att klara lägesändringar och förflyttning. Personer som använder sin elrullstol vanligtvis hela dagarna och kan ha trycksårs- och smärtproblematik. Det är viktigt med god körkomfort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Eldriven rullstol klass B3F
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33193000 Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning, 33193121 Motordrivna rullstolar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Eldriven rullstol klass B3M
Del nr: 2
Eldriven rullstol klass B4
Del nr: 3
Eldriven rullstol stå
Del nr: 4