2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utförandeentreprend - Väg 153 Stigningsfält Svartenbacken
Beskrivning: Åtgärden omfattar ett stigningsfält på väg 153 på Svartenbacken. Denna åtgärd är på plats med lutning som innebär problem för tunga fordon. Åtgärden med stigningsfält underlättar omkörning och förbättrar framkomligheten. Vi rätar ut kurvan vid väg 153/819. Vidare finns det begränsade möjligheter till omledning under produktionen och därför kommer framkomligheten och trafiksäkerheten under byggtiden ha stort fokus. Antagligen kommer trafiken under byggtiden att hanteras med trafiksignal alternativt flaggvakt.
Intern identifierare: KOM-415691
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Utförandeentreprend - Väg 153 Stigningsfält Svartenbacken