215105-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Handburna GPS enheter och GPS hundhalsband, nationellt ramavtal
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande)
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för GPS handhållna enheter och GPS hundhalsband, till hela Polismyndigheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser handhållna GPS enheter och GPS hundhalsband inklusive tillbehör. Enheterna avses användas vid t.ex. spårning med hund efter försvunnen person och för att kunna navigera i fjällvärlden vid ett räddningsarbete. Satellit kompatibilitet GPS/GLONASS krävs.