2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsult för besiktning av processanläggningar VA
Beskrivning: Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för successiva avrop av konsulttjänster under avtalsperioden.Upphandlingen består av följande konsultområden: Del 1 Besiktningsförrättare spillvatten (främst avloppsreningsverk och pumpstationer)Del 2 Besiktningsförrättare dricksvatten (främst vattenverk, lågreservoarer och tryckstegrings-/reduceringsstationer) Utförande av uppdrag kommer att ske inom verksamhetsområdet, vilket är inom det geografiska området Laholms kommun samt Halmstads kommun.Omfattning i detalj beskrivs i övriga delar av förfrågningsunderlaget.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71321300 Konsulttjänster inom VA
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Besiktningsförrättare spillvatten (främst avloppsreningsverk och pumpstationer)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125885:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Besiktningsförrättare dricksvatten (främst vattenverk, lågreservoarer och tryckstegrings-/reduceringsstationer)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125885:Lot:2