Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggmaterial
Referensnummer: UH-2022-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Vetlanda kommun och de kommunala bolagen Witalabostäder AB, Vetlanda industrilokaler AB samt Njudung Energi AB inbjuder att lämna anbud i upphandling av byggmaterial.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44190000 Diverse byggmaterial, 44191000 Diverse byggmaterial av trä, 44140000 Byggmaterialrelaterade produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ramavtal i 2 år med möjlighet till förlängning i 1 + 1 år.