215346-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Content marketing.
Referensnummer: UH-2017-56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser tjänster av innehållsproduktion – content marketing för Skellefteå kommun, dess förvaltningar och nedan angivna bolag.
Värdet på upphandlingen uppgår till ca 1,4 MSEK per år. Vi garanterar dock inga volymer.
De bolag inom kommunkoncernen som kommer att ingå i upphandlingen är:
— Skellefteå Stadshus AB,
— Skellefteå Industrihus AB (tidigare Fastighets AB Polaris),
— Skelleftebostäder AB,
— Skellefteåbuss AB,
— Skellefteå City Airport AB,
— Ett framtida kulturhusbolag.
Övriga bolag som Skellefteå kommun har ägarandelar i och som kommer att ingå i upphandlingen är följande:
— Skellefteå museum AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79340000 Reklam och marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund:
Skellefteå kommun arbetar i huvudsak under 2 varumärken – Skellefteå kommun (organisationens varumärke som inkluderar invånar-, näringslivs/etablerings-, upplevar- samt medarbetarperspektiv) samt Skellefteås platsvarumärke (som inkluderar hela den geografiska platsen utifrån ett invånar/inflyttar-, näringslivs/etablerings- samt besökar/upplevarperspektiv). Läs mer här:
Skellefteå kommuns grafiska profil: http://www.skelleftea.se/kommun/press-och-kommunikation/grafisk-profil
Platsvarumärket Skellefteå: http://portal.skelleftea.se/laddaner
Kommunkoncern:
Skellefteå Stadshus AB ägs till 100 % av Skellefteå kommun och är moderbolag för koncernen Skellefteå Kraft AB, Skelleftebostäder AB, Skellefteå Industrihus AB (tidigare Fastighets AB Polaris), Skellefteå City Airport AB och Skellefteå buss AB. I Skellefteå Stadshus AB ingår även Science City Skellefteå AB, ägt till 51 % av kommunen samt Nolia AB, där kommunen äger 33 %. Syftet med Skellefteå Stadshus är att genom koncernbildning utveckla ägarstyrningen av de kommunägda bolagen. Skellefteå kommun har även ägarandelar i Skellefteå museum AB (60 %) och Västerbottensteatern AB (40 %), där Region Västerbotten äger resterande delar av dessa bolag. Kommunen har även ägarandelar i Visit Skellefteå som ägs tillsammans med näringslivet.