Typ av upphandlande myndighet Annan typ: statligt ägt aktiebolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulttjänster Verksamhetsutveckling och Krav.
Referensnummer: SPF2017-012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Specialfastigheter Sverige AB har för avsikt att teckna ramavtal med två (2) leverantörer som är verksamma inom eller har en tydlig anknytning till IT-området och som kan erbjuda Specialfastigheter en bred försörjning av IT-konsulttjänster inom kompetensområde Verksamhetsutveckling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72246000 Konsulttjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Specialfastigheter Sverige AB har för avsikt att teckna ramavtal med två (2) leverantörer som är verksamma inom eller har en tydlig anknytning till IT-området och som kan erbjuda Specialfastigheter en bred försörjning av IT-konsulttjänster inom kompetensområde Verksamhetsutveckling och Krav.