21543-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult inom Teknikledning.
Referensnummer: 15FMV8763
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulten kommer att arbeta med framtagning av ny serverstrategi och nya teknikkoncept. I arbetet ingår att vara delaktig i ledning och styrning av systemförvaltningsarbetet, agera idégenererare och tekniskt stöd samt att verka som rådgivare.
Konsulten kommer att leda det tekniska arbetet och stödja gruppansvarig med löpande arbetsuppgifter och tillsammans med projektledare utarbeta tidsplaner, bemanna projekt med teknisk kompetens, ta beslut och följa upp tekniska frågor i projektet, även ha vetskap om olika utvecklingsmetoder och andra arbetssätt i ett tekniskt utvecklingsprojekt.
Konsulten kommer att arbeta med Windows och Linux där det även ingår att verka som vägledande arkitekturstöd inom teknikområdet. Konsulten kommer att genomföra system- och konsekvensanalyser som kommer ligga till grund för designen av systemen. I arbetet ingår att biträda vid genomförande av IT-säkerhetsanalyser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köp av konsulttjänst avseende Teknikledning.