215457-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Glasögon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Glasögon
Referensnummer: 23.3-617-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33734000 Glasögon
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling av bildskärmsglasögon och skyddsglasögon
Ramavtalet kommer att kunna användas för avrop av alla myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ. Avrop sker med tillämpning av rangordning, där samtliga villkor är fastställda i ramavtalet.
Kammarkollegiet kommer att anta fyra (4) ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Upphandlingen består av ett anbudsområde.
Anbud ska vara skrivet på svenska.
Sista dag för anbudsinlämning är 2019-03-01 23:59
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33735100 Skyddsglasögon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av bildskärmsglasögon, skyddsglasögon och synundersökning
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 15 MSEK per år.
Ramavtalet träder i kraft tidigast 2019-04-01 och löper därefter under en period av 24 månader från och med att det trätt i kraft. Förlängning kan uppgå till högst 24 månader.