215479-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Operationsadministrativt system
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Integrationslösning Karolinska universitetsjukhuset Huddinge
Referensnummer: LS 2017-0675
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48814300 Operationsadministrativt system
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen innefattar integrationslösning med tillhörande tjänster till Karolinska Universitetssjukhuset Huddinge.
Karolinska Universitetssjukhuset ser leverantören som en del i framtida samarbete då ambitionen är att skapa en säker användning av det anskaffade systemet och med hjälp av det anskaffade systemet effektivisera vårdflödet. Integrationslösning ska stödja och förenkla arbetet för personalen samtidigt som patientsäkerheten förstärks.
En väl fungerande integrationslösning ska medföra till:
— ökad patientsäkerheten,
— att effektivisera vård flödet,
— att öka digitaliseringen i vården,
— att förbättra arbetsmiljön,
— att förbättra utbildningsmöjligheter,
— att förbättra hantering av medicinska data,
— att förbättra patientmiljön.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen innefattar integrationslösning enligt kravspecifikation samt med tillhörande tjänster. Karolinska Universitetssjukhuset ser leverantören som en del i framtida samarbete då ambitionen är att skapa en säker användning av det anskaffade systemet och med hjälp av det anskaffade systemet effektivisera vårdflödet. Integrationslösning ska stödja och förenkla arbetet för personalen samtidigt som patientsäkerheten förstärks.
De grundläggande funktionerna i integrationslösningen ska vara generiska för operations- och interventionssalarna men med möjlighet till individuell anpassning gällande hårdvara samt funktioner. Detta gäller både utökning och förminskning av systemomfattningen.