Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av RTK-GPS (GNSS RTK Rover), Totalstation och DGPS.
Referensnummer: 233-2016-623
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38200000 Geologiska och geofysiska instrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Hyra av Totalstationer, RTK-GPS:er (GNSS RTK Rover) och DGPS:er för inmätning av arkeologiska objekt som påträffats under arkeologiska undersökningar. Inmätning görs i form av punkter, linjer och polygoner. Arkeologiska undersökningar försiggår både i öppet landskap, stadsmiljö och i skogsmiljö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen