Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal: Generalentreprenad Distribution Fjärrvärme
Referensnummer: ABBE 2019/923
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för AB Borlänge Energis, samt övriga avropsberättigade beställares anläggningar för distribution av fjärrvärme, närvärme och kommunikationsnät (opto).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44163120 Fjärrvärmeledningar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar, 45251250 Anläggningsarbeten för fjärrvärmecentral
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen