215508-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Vårby: Telefonväxeltjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefoni
Referensnummer: 2021-001035
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64214200 Telefonväxeltjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att ersätta dagens avtal med ett nytt avtal för en modern lösning som ger Södertörns brandförsvarsförbund en användarvänlig säker, stabil, och redundant lösning gällande telefoni och växel.
Allmän information
Södertörns brandförsvarsförbund (Sbff) inbjuder er att lämna anbud på upphandlingen av kommunikationstjänster inom tele- och datakommunikation som en helhetslösning. Anbudsgivaren ska kunna tillhandahålla samtliga efterfrågade varor, tjänster och samordna och ansvara för samtliga ingående delar av leveransen, inklusive den bakomliggande tekniska plattformen.
Underleverantörer
Anbudsgivaren ska redovisa om denne avser att använda sig av underleverantörer och i förekommande fall redovisa inom vilka delar underleverantör kan komma att bli aktuella samt vilka dessa underleverantörer är. Dessa underleverantörer omfattas av samma krav och villkor som anbudsgivaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 64212000 Mobiltelefontjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I upphandlingen ingår:
Operatörstjänster
Operatörstjänster för mobil telefoni, mobil datakommunikation och internet
Flaterate för mobila abonnemang
Telefonistsystemtjänster
Funktioner för telefoni- mobila användare och mobila anknytningar
Växel- och hänvisningsfunktion
Stödsystem för telefonist och användare
Funktioner och administration för avancerad svarsgrupp
Systemintegrationer
Statistikfunktioner
Svarsservice
Overflow till extern telefonisttjänst
Införande
Projektplan
Projektorganisation
Leveranser
Utbildning
Service och support
Servicenivåer
Supporttjänster
Administrativa tjänster
Stödsystem för datakommunikationsfunktionalitet
Internetaccess
Beställningsrutiner
Webbportal