215536-2021 - ÄndringSverige-Västerås: Diverse livsmedel och torrvaror
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krismat
Referensnummer: KS 2020/00912-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stad ska upphandla frystorkad mat med speciella egenskaper som ska ingå krisberedskap i stadens beredsaksplan för livsmedelsförsörjning.
Upphandling sker via öppet förfarande av Västerås stad.