215628-2023 - ÄndringSverige-Partille: Uthyrning av fordon för godstransport med förare
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling - anläggningstransporttjänster inkl transport av massor till deponi
Referensnummer: KS/2023:70
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Inledning
Partille kommun (Beställaren) inbjuder leverantör (Anbudsgivare) att lämna anbud avseende Upphandling - anläggningstransporttjänster inkl transport av massor till deponi.
Omfattning
Upphandlingen avser helhetsåtagande gällande anläggningstransporttjänster och anläggningsdeponi.
I upphandlingen ingår tillhandahållande av förare samt fordon för transport av schaktmassor, asfalt, grus, byggmaterial, mindre delar av industriavfall samt övrigt gods. I upphandlingen ingår även anläggningsdeponi.
Följande fordonstyper ska vara möjliga att hyra:
Kranbil
Lastbil
Trailer
Upphandlingen omfattar utöver detta även hyra av släp, kran och extrautrustning till ovan nämnda fordonstyper samt extra personal vid behov.
Planerad avtalsperiod:
2023 - 06 - 01 - 2027-05-31
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) anbudsgivare.