215647-2018 - ResultatSverige-Härnösand: Autoklaver
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Autoklaver 2018
Referensnummer: 18RS174
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33191110 Autoklaver
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av tre stycken Autoklaver till Örnsköldsviks sjukhus med option på ytterligare avrop.
Upphandlingsföremål.
Denna upphandling omfattar köp av tre (3) stycken 6 korgars autoklaver till sterilcentralen på Örnsköldsviks sjukhus.
Upphandlingen omfattar också:
Leverans, intransport, montage/installation och validering av i upphandlingen beskriven utrustning.
Eventuella produktspecifika förbrukningsmaterial som utrustningen kräver.
Dokumentation för handhavande samt teknisk dokumentation.
Utbildning av klinisk och teknisk personal.
Uppgradering relaterad till autoklaverns hård- och mjukvara.
Automatiska utlastare.
Giltig option t.o.m. 2019-06-30 att kunna köpa ytterligare tre (3) stycken autoklaver.
Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid.
Samtliga av prisbilagan och kravspecifikationen beskrivna produkter och tjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen